Ena izmed najbolj zabavnih stvari pri izdelavi mila je zagotovo krašenje. Beseda krašenje morda sicer ni ravno pravšnja, saj mila ne le okrasimo, temveč iz (skoraj) čistega niča pravzaprav umetniško izdelamo.
»Lepšanje«, »krašenje«, barvanje, »dekoriranje«, »swirlanje« … besed je veliko. Nekateri izrazi označujejo čisto svoj postopek in posebno tehniko, nekateri pa so povsem splošni, pa kljub temu povedo skoraj vse. Tokratno milo je s stališča »krašenja« precej preprosto, saj ne zahteva nikakršnih umetniških veščin in izurjenosti, končni rezultat pa je vseeno zelo prikupen.
Za okrasitev mila sem tokrat izbrala kombinacijo dveh enostavnih potez: barvanje mase s pigmenti in krašenje na površini. Takšen način krašenja je pravzaprav zelo pogost, na površino mila namreč lahko dodamo okrasne cvetove (npr. vrtnične popke), semena (npr. zvezdasti janež), posujemo z miko (zmes svetlečih pigmentov), koščki ali drobci preteklih mil…
Če se vam kdaj zgodi, da se vam kakšno milo ne izide ravno tako, kot ste želeli, nikar ne obupajte nad njim. Prav tako se včasih lahko zgodi, da se nekatere rezine ali kosi mila odkrušijo, slabo odrežejo ali pa nam enostavno ostanejo koščki ali odrezki, s katerimi ne vemo kaj početi. Vse takšne koščke lahko uporabite v naslednjih milih kot okras!
Za izdelavo takšnih spiral, kot jih vidite na sliki, potrebujete kos že izdelanega mila, ki ne sme biti pretrdo, in nožiček za lupljenje krompirja. Nožek povlecite po površini mila kot bi ga hoteli olupiti, »olupek« mila se bo sam zvil v spiralo. Hitreje in tanjše kot boste »lupili«, bolj bodo spirale tavite. Debele in počasi olupljene rezine bodo manj zavite. Ko so spirale izdelane, lahko začnete s pripravo mase za milo.
Milo geranija & ylang-ylang
Recept za 500 g maščob (hladni postopek)
olivno olje 335 g (67%)
kokosovo olje 100 g (20%)
ricinusovo olje 15 g (3%)
kakavovo maslo 25 g (5%)
karitejevo maslo 25 g (5%) (ob traku!)
oljnato-smolni izvleček rožmarina nekaj kapelj
voda 150 g
NaOH 68,6 g (5% znižanje)
eterično olje geranije cca 7 ml
eterično olje ylang-ylanga cca 7 ml
konica čajne žličke titanovega dioksida
konica čajne žličke rdečega oksida
za okras spirale, izdelane iz drugega, predhodnega mila
Postopek:
Milo je izdelano po klasičnem hladnem postopku. Pred začetkom poskrbite za varnost: pripravite delovni prostor, nadenite si zaščitne rokavice, očala in zaščitno masko.
Še preden začnete s tehtanjem maščob in natrijevega hidroksida, pripravite spirale iz mila ter pigmente. Titanov dioksid in rdeči oksid spadata med naravne mineralne pigmente. Sta v obliki prahu in se kot taka zelo težko enakomerno porazdelita v milu. Okside je potrebno pred uporabo v milu dispergirati v vodi ali olju: v manjšem lončku odmerimo približno 10 gramov vode in vanjo dodamo pigmente. Zelo dobro premešamo in po potrebi zdrobimo nastale grudice.
V stekleno čašo ali drugo ognjevarno visoko posodo odmerite potrebno količino vode. Posebej stehtajte potrebno količino natrijevega hidroksida. Natrijev hidroksid počasi med mešanjem vsipajte v vodo (nikoli obratno!). Mešajte, dokler se popolnoma ne raztopi. Za trenutek odstavite.
V ognjevarni posodi stehtajte potrebno količino olivnega olja, kokosovega masla, ricinusovega olja in kakavovega masla. Mešanici dodajte nekaj kapelj oljnato-smolnega izvlečka rožmarina, ki je odličen antioksidant za maščobe. V posebni manjši stekleni čaši odtehtajte karitejevo maslo, ki ga boste dodali šele ob traku. Zmes olivnega olja in ostalih maščob segrejte, da se kokosovo in kakavovo maslo stopita, nato pa odstavite. V dvojni kopeli stopite tudi karitejevo maslo. Ko se stopi, ugasnite ogenj ter ga pustite v kopeli, da ostane na toplem.
Skrbno preverjajte temperaturo maščob in raztopine natrijevega hidroksida. Ko oba dosežeta temperaturo okoli 45° Celzija, počasi in previdno vlijte natrijev hidroksid v maščobe. Dobro premešajte s kuhalnico, nato pa uporabite palični mešalnik. Mešajte, dokler zmes ne doseže sledi ali traku.
Ob traku vmešajte eterična olja v karitejevo maslo in zmes dodajte milu. Dobro premešajte, nato pa dodajte še pigmente. Ponovno dobro premešajte oz. po potrebi še za nekaj sekund vključite palični mešalnik, da se eterično olje in pigmenti zares dobro porazdelijo v milu.
Milo vlijte v kalup ter, ki ga nato nekajkrat dobro potolcite ob trdno površino, da odstranite morebitne zračne žepke. V zgornjo plast mila nežno potisnite izdelane spirale, iz mila naj gleda le do približno 5 milimetrov spiral. Počasi okrasite celotno površino, nato pa milo pokrijte, dobro izolirajte in pustite odetega v odeje in brisače naslednjih 24 ur.
Po preteku 24 ur milo previdno vzemite iz kalupa in ga razrežite. Pred uporabo ga pustite zoreti v zračnem in suhem prostoru vsaj en mesec.