Večnamenska krema s sojinim voskom in natrijevim hialuronatom

Kdor je že poskusil izdelati kakšno emulzijo s Plantecom OP2 najbrž ve, da z uporabo zgolj naravnih sestavin ni tako preprosto dobiti dovolj goste kreme za v lonček. Iz izkušenj vemo, da se kreme zgosti na dva načina: z zgoščevanjem vodne faze in z zgoščevanjem maščobne faze. Vendar pa preveč ksantana da smrkljavo kremo, preveč zgoščevalcev maščobne faze pa suho in »škripajočo« kremo. 
 
Dober kompromis je zato uporaba rastlinskih hidrogeniranih olj. Kot se morda še spomnite iz objave O izdelavi anhidridnih izdelkov, se hidrogenirano ricinusovo olje uporablja za izdelavo ti. lipogelov oz. »želiranih olj«. Izkušnje so pokazale, da se lahko v ta namen uporabljajo tudi druga hidrogenirana olja, vendar pa njihova uporaba ni omejena zgolj na lipogele, temveč se razširi na številne druge izdelke. 

Uporablja se jih za izdelavo okrasnih in masažnih sveč, v balzamih za ustnice, kremah za telo itd. V emulzijah lahko pripomorejo k povečanju gostote, saj kot pri lipogelih na podoben način tudi tu »želirajo« olja in tako naredijo kremo bolj kompaktno. Nekaj poskusov je pokazalo, da lahko pripomorejo tudi pri stabilizaciji emulzij na osnovi gelov iz carbomerja v prisotnosti elektrolitov.
 
Hidrogenirana olja se največkrat prodajajo pod imenom »vosek« ali »maslo«: sojin vosek, konopljin vosek, avokadovo maslo, ipd. Njihovo pravo naravo lahko prepoznamo le po INCI imenu, saj vsebujejo vedno besedico Hydrogenated. Kljub temu, da se prodajajo pod imenom »vosek« pa s pravimi voski nimajo veliko skupnega, razen višje temperature tališča. Na koži hidrogenirana olja namreč ne delujejo voščeno, temveč mastno, podobno kot ostala rastlinska masla in olja.
 
Recept, ki sledi, je precej enostaven. Pravzaprav sem želela, da bi predstavljal neko »osnovo«, iz katere lahko poskusite izpeljati recepte po meri vaše kože – od tu tudi ime večnamenska krema. Za dober uspeh nikakor ne izpustite ksantan gumija in ne zmanjšujte količine glicerola, saj se emulzija zaradi njiju lepše maže. Mazljivost deloma izboljša tudi natrijev hialuronat – v kolikor ga nimate, ksantan gumi povečajte na 0,3 in dodajte kakšno močno mazljivo olje (npr. coco caprylate). Izbrana olja in njihovo količino lahko prilagodite potrebam vaše kože, uporabite lahko tudi manjšo količino maceratov, ki jih dodate v hladni C fazi. Sojin vosek lahko nadomestite s konopljinim voskom ali drugim hidrogeniranim oljem. Prav tako lahko prilagodite količino in izbiro aktivnih ter vlažilnih sestavin.
 
Večnamenska (osnovna) krema s sojinim voskom in natrijevim hialuronatom 
(recept za 100 g, postopek emulgiranja po one-pot metodi) 
 
Fazi A in B
voda do 100
ksantan gumi 0,2
glicerin 4
Plantec OP2 8 (INCI: glyceryl stearate, cetearyl alcohol, stearic acid, sodium lauroyl glutamate)
cetilni alkohol 2
sojin vosek (hidrogenirano sojino olje) 1,5
karitejevo maslo 1
olivno olje 4
sojino olje 3
olje makadamije 3
 
Hladna C faza
tokoferol 1
natrijev hialuronat (raztopina 2,5%) 2
Cosgard (dehydroacetic acid, benzyl alcohol) 0,6
eterično olje qs
 
Postopek
Na dno čaše odmerimo potrebno količino ksantan gumija, dodamo glicerol in dobro zmešamo, dokler ne dobimo goste in homogene, smrkljave zmesi. Med neprestanim mešanjem postopoma dodajamo vodo. Dobiti moramo čist, enakomerno gost gel brez grudic. Po potrebi gelzmešamo s paličnim mešalnikom ali pustimo, da se namaka čez noč.
 
Ko je naš gel pripravljen, v isto čašo odmerimo še vse maščobne sestavine: emulgator, cetilni alkohol, sojin vosek in rastlinska olja ter maslo.
 
Čašo segrevamo v dvojni kopeli, dokler zmes ne doseže med 70 in 75° Celzija. Mešanico najprej premešamo ročno, nato pa vklopimo palični mešalnik in mešamo, dokler zmes ne »pobeli«. Odstavimo z ognja. Na tej točki bo mešanica še precej tekoča. Čašo predenemo v kopel s hladno vodo in nadaljujemo z mešanjem s paličnim mešalnikom. Med ohlajanjem se bo emulzija počasi zgostila.
 
Ko temperatura emulzije pade pod 40° Celzija, dodamo še sestavine hladne faze. Po vsaki sestavini, ki jo dodamo, emulzijo dobro premešamo. Na koncu preverimo še pH, ki mora biti pod 7 in dodamo konzervans. Ohlajeno kremo še po želji odišavimo in preložimo v lončke.
 
Velja opomniti, da je med mešanjem s paličnim mešalnikom potrebno biti posebej pozorni na količino vtepenega zraku. Plantec OP2 se po mojih izkušnjah lahko uvršča med tiste emulgatorje, ki med emulgiranjem vtepejo kar precej veliko zraku, zaradi česar kreme po kakšnem tednu ali dveh postanejo polne zračnih mehurčkov in spominjajo na mousse ali stepen beljak. Če se vam zgodi kaj podobnega, čez kakšen teden kremo dobro premešajte, morda boste morali premešati večkrat zaporedoma. Zračnim mehurčkom se deloma izognete le s pazljivim mešanjem in izdelavo večjih količin emulzije.

Oznake: , , ,