Naravni roll-on dezodorant

Da je formuliranje dezodorantov vse prej kot enostavno, ste najbrž že razbrali iz same objave o izbiri sestavin pri formuliranju dezodorantov: v trenutku, ko želimo iz preprostih receptov s sodo bikarbono preskočiti na nekaj manj dražilnega, se znajdemo v poplavi sestavin, ki jim ne poznamo namena, učinka in uporabe.

Če je formulrianje naravnih dezodorantov težko, potem je snovanje delujočih naravnih dezodorantov še težje. Navadno z navdušenjem kupimo in preskusimo le eno sestavino, nato pa smo največkrat razočarani, ker preprosto ne deluje. Medtem, ko konvencionalni izdelki na osnovi aluminijevih ali cirkonijevih spojin potrebujejo za delovanje (poleg dišave) zgolj te spojine, pa je pri naravnih dezodorantih povsem drugače. Kot že omenjeno v prejšnjih objavah, je za naravni dezodorant pomembno, da kombiniramo sestavine z različnimi načini delovanja.


Preden se posvetimo sami formuli, bi rada opomnila še na to, da se naravni dezodoranti po delovanju nikakor ne morejo povsem primerjati s konvencionalnimi izdelki. Od naravnih dezodorantov ne pričakujte, da boste pod pazduho suhi, kot se to zgodi z izdelki, ki vsebujejo npr. aluminijev klorhidrat. Ne pričakujte, da boste dišali kot sveže vrtnice 24 ali 48 ur. In ne pričakujte, da boste dišali po vijolicah, če je vaš naravni telesni vonj močan ali pa je vaš znoj povezan s stresom.

O formuli

Formula daje redkotekočo emulzijo, primerno za embalažo z vrtečo se kroglico roll-ona. Količina zgoščevalca je prirejena embalaži, ki jo uporabljam jaz. Le-ta ima srednje veliko kroglico, ki se zelo lepo in gladko obrača. V kolikor se kroglica težje obrača oz. je prostora med kroglico in nastavkom manj, boste morda morali količino ksantana rahlo zmanjšati.

Zapisani recept uporabljam s partnerjem z manjšimi spremembami že vrsto let. Primeren je za ljudi, ki se povprečno potijo in čigar telesni vonj ni zelo močan ali izrazit. Dobro učinkuje od jutra do večera, tudi ob fizični aktivnosti (npr. delo na vrtu). Ob težjih fizičnih aktivnostih se včasih zgodi, da je zvečer mogoče zaznati rahel neprijeten vonj, vendar bolj na samih oblačilih in le, če z nosom tiščiva pod pazduho.

Ker ne vsebuje alkohola in drugih dražilnih sestavin, je primeren tudi za občutljivo kožo, brez težav ga lahko nanesemo neposredno po britju.

Za konec še nekaj samoumevnih stvari, ki pa jih morda ni odveč ponoviti. Dezodorant nanesemo na umito in suho kožo ter počakamo, da se v večji meri posuši, šele nato se oblečemo. Poskrbimo, da uporabimo vedno sveža oblačila - ne uporabljajmo majčke, ki smo jo npr. oblekli prejšnji dan. Na njej je hočeš nočeš ostal znoj (opominjam, da naravni dezodoranti ne preprečujejo potenja, temveč le nastanek vonja), ki se bo razkrajal in ... smrdel.

Naravni roll-on dezodorant s cinkovim ricinoleatom

Recept


Faza A
voda do 100
glicerin 1
Montanov L (C14-22 alcohol, C12-20 alkyl glucoside) 3

Faza B
trietil citrat 5
gliceril kaprilat 1
cetilni alkohol 1
cinkov ricinoleat 3
ksantan 0,21

Faza C
Cosgard (Benzyl alcohol, Dehydroacetic acid) 0,6
dišava ali eterična olja qs
pH 5

Postopek

V ločenih čašah pripravimo fazi A in B, pri čemer za fazo A v čašo odmerimo le vodo in glicerin. Montanov L odmerimo posebej, na urno steklo ali v drugo, manjšo čašo, ter pustimo ob strani.

Čaši ločeno segrevamo do temperature 80 stopinj Celzija. Ko vodna faza doseže 80 stopinj, dodamo Montanov L in pustimo, da se emulgator v vodi stopi. Priporočljivo je, da ne mešamo, temveč da se emulgator stopi sam od sebe. Ko peleti emulgatorja niso več vidni, vodno fazo s stekleno palčko premešamo. Preverimo temperaturo faze B in ko le-ta doseže 80 stopinj, jo s stekleno palčko dobro premešamo ter vlijemo v fazo A. Pri tem smo posebej pozorni, da v čaši ostane čim manj ksantana.

Zmes najprej na hitro ročno premešamo, nato pa previdno vstavimo palični mešalnik tako, da se pod kupolo ne zadrži zračni mehurček, ter emulgiramo. Nastala bo povsem bela, svetleča emulzija, ki se bo rahlo zgostila šele ob ohlajanju. Pomembno je, da emulzijo v večkratnih presledkih emulgiramo do ohladitve, pri čemer čašo ohlajamo v kopeli hladne vode.

Ko temperatura emulzije pade pod 40 stopinj Celzija, preverimo pH ter ga po potrebi popravimo, dodamo konzervans ter izbrano dišavo. Nazadnje še prelijemo v izbrano embalažo in uporabimo!

O izbiri sestavin

Pri izbiri sestavin je največ botrovala odločitev oz. želja, da bo izdelek v roll-on obliki, temu primerno je izbran emulgator ter količina zgoščevalca in drugih sestavin, ki nimajo neposrednega dezodorantskega učinka.

Izmed vseh emulgatorjev je za izdelavo spray ali roll-on emulzij najbolj primeren Montanov L, saj daje stabilne emulzije tudi pri nizki viskoznosti. Montanov L (v prihodnosti mu bo tudi namenjena objava) je pravi mali posebnež med emulgatorji, saj ga lahko vključujemo tako v vodno kot v maščobno fazo, pri čemer pa je rezultat lahko zelo različen. Iz osebnih izkušenj svetujem, da ga pri izdelavi dezodoranta vključite v vodno fazo, vendar šele, ko le-ta doseže 80 stopinj Celzija. Na ta način se emulzija veliko manj peni. Pri tem je seveda bolje, da ksantan vključimo v fazo B.

Pri doziranju glicerola in ksantana se držimo nizkih odstotkov. Ksantan potrebujemo predvsem za stabilizacijo emuzlije, glicerol pa za preprečevanje izsušitve, vendar pa oba v previsokih količinah pod pazduho rada dajeta občutek "mokrote" oz. potenja, zato njuno količino omejimo.

Izmed aktivnih dezodorantskih sestavin je v formuli uporabljenih več z različnim delovanjem: trietil citrat, ki zavira encimsko razkrajanje znoja, gliceril kaprilat (INCI: Glyceryl caprylate) s protimikrobnim delovanjem ter cinkov ricinoleat, ki vpija vonjave. Dodana je še dišava, ki ima namenoma čist in svež vonj.

Pri izbiri in dodajanju dišave ali eteričnih olj bodimo posebej previdni: ni vsak vonj, ki nam prijetno diši iz stekleničke, primeren za dezodorant. Pod pazduho se npr. ne bomo nadišavili z vonjem po čokoladi ali jagodah, temveč izbirajmo bolj sveže ali zeliščne odtenke. V kolikor se odločamo za uporabo eteričnih olj, izbirajmo med tistimi, ki imajo učinkovito protibakterijsko (in dezodorantsko) delovanje, vendar pazimo na količino. Cinkov ricinoleat namreč vpija vonjave - tudi dobre - zato se nam bo ob doziranju eteričnih olj morda zdelo, da ne diši in jih bomo dodajali še in še ter tako presegli priporočene količine.

Oznake: ,