Natrijev bikarbonat je med izdelovalci domače kozmetike ena izmed najbolj priljubljenih sestavin za izdelavo dezodoranta, saj odlično vsrka in nevtralizira vonjave. Dobavljiv je skorajda v vsaki trgovini, je popolnoma naraven in neškodljiv, njegova uporaba pa je preprosta.
Natrijev bikarbonat lahko kot dezodorant uporabljamo na različne načine: čistega v prahu ali z dodatkom škroba, v obliki stika kot mešanico rastlinskih masel in sode bikarbone ali pa v obliki vodne raztopine. Tako čist v obliki prahu ali pa v mešanici z rastlinskimi masli lahko natrijev bikarbonat zaradi svoje zrnčaste oblike poškoduje ali opraska nekoliko občutljivejšo kožo, v obliki raztopine teh težav navadno ni.
Dezodorant v spreju s sodo bikarbono
voda do 100
hidrolat nepozebnika 30
glicerol 3
natrijev bikarbonat 10
arabski gumi 2
eterična olja 0,5
Postopek
Hidrolat nepozebnika zmešamo z destilirano vodo, dodamo glicerol in arabski gumi ter dobro premešamo s paličnim mešalnikom. Pustimo približno 45 min, da se arabski gumi popolnoma namoči. Dodamo eterična olja ter ponovno dobro premešamo s paličnim mešalnikom. Nastati mora bela, homogena tekoča emulzija. Dodamo natrijev bikarbonat, pomešamo z žlico da se dodobra stopi in nato pustimo nekaj ur stati. Na dno se bo usedel odvečni natrijev bikarbonat. Mešanico precedimo skozi filter papir za kavo, nato pa prelijemo v čisto stekleničko s sprejem.
O formuli in dezodorantu
Hidrolat nepozebnika vsebuje veliko taninov, ki pripomorejo k oženju por. Zaradi njegovega adstringentnega delovanja ga pogosto vključujemo v različne formule za dezodorante, saj nekoliko pripomore k zmanjšanju potenja. V primeru, da ste na nepozebnik preobčutljivi, ga iz formule izpustite ali ga nadomestite z žajbljevim hidrolatom.
K učinkovitosti dezodoranta poleg natrijevega bikarbonata in nepozebnika pa tu veliko doprinesejo tudi eterična olja. Izbirajte takšna, ki vam prijetno dišijo in ki imajo protibakterijsko in/ali dezodorantno delovanje. Velik del neprijetnega telesnega vonja namreč povzročajo mikroorganizmi in encimske reakcije, ki naš pot presnavljajo. Šele presnovni produkti dajo neprijeten vonj, zato je uporaba eteričnih olj z učinkovitim protibakterijskim delovanjem toliko pomembnejša. Izbirate lahko med mnogimi različnimi eteričnimi olji, npr. limona, limonska trava, petitgrain, čajevec, timijan, benzoin, evkalipt, pačuli, geranija, sivka, itd. Arabski gumi bo poskrbel, da se bodo eterična olja z vodo emulgirala in ne bodo plavala na površini, zaradi česar vam dezodoranta ne bo potrebno vsakokrat pretresti.
Natrijev bikarbonat je po svoji kemijski sestavi pravzaprav sol, ki je dobro topna v vodi. Njegova topnost je pri sobni temperaturi med 9 in 10 grami na 100 ml vode. V naši formuli uporabimo 10 g natrijevega bikarbonata na 100 g izdelka ter tako dosežemo nasičeno raztopino. To je pravzaprav tudi razlog, zaradi katerega moramo po dodatku sode bikarbone počakati, da se odvečna soda poleže in nato precedimo. Nasičena solna raztopina onemogoča, da bi se v našem izdelku razrasle bakterije in plesni, zato tako izdelanemu dezodorantu ni potrebno dodajati konzervansa. (Enak princip se izkorišča pri vlaganju zelenjave v slanico, le da je tu naša sol natrijev bikarbonat!)
Velja posebej poudariti, da ima raztopina natrijevega bikarbonata bazičen pH. Prav zaradi bazičnega pH lahko v prevelikih količinah ali ob predolgi uporabi povzroči preobčutljivostne reakcije. V primeru srbečice, rdečice ali pekočega občutka je zato potrebno vsaj začasno prekiniti z uporabo sode bikarbone kot dezodoranta.
Pri tem velja opomniti, da ima natrijev bikarbonat le omejene dezodorantske sposobnosti. Soda bikarbona odlično vpija neprijetne vonjave, vendar pa se slej ko prej »zasiči« in ne vpija več. Tako izdelan dezodorant je »lahek« dezodorant. Primeren je za tiste osebe, ki se ne potijo močno oz. nimajo močnega telesnega vonja. V močno stresnih situacijah in v poletni vročini rad odpove, odpove pa tudi pri ljudeh z izrazitim potenjem.
Zaradi nasičenosti raztopine dezodorant z bikarbonatom rad zamaši razpršilko našega spreja. V takšnem primeru razpršilko dobro operemo pod tekočo vodo, da odstranimo morebitne ostanke sode bikarbone, posušimo ter normalno uporabljamo naprej. Na temnih oblačilih pušča soda bikarbona bele madeže ali lise, ki pa se zlahka operejo tudi v navadni vodi.