ponedeljek, 22. april 2013

Emulgator: Methyl glucose sesquistearate


Methyl glucose sesquistearate
Methyl glucose sesquistearate je eden izmed mnogih emulgatorjev, ki jih lahko uporabljamo tudi v domači kozmetiki. Ne vsebuje sestavin, pridobljenih z etoksilacijo; izdelan je iz naravnih obnovljivih virov ter je dovoljen v naravni kozmetiki (Ecocert standard). Je precej enostaven za uporabo in zato primeren tudi za začetnike.
 
Dobavljiv je v nekaterih nemških, poljskih in italijanskih spletnih trgovinah pod zelo različnimi komercialnimi imeni.

Po izgledu je to trd, voskast emulgator, ki je naprodaj v obliki drobnih peletov ali granul rumenkaste barve. Emulzije so bele, svetleče. Emulgator sam po sebi daje neviskozne emulzije, ki na koži delujejo precej lahko.
 
Emulgator dobro prenaša tudi višje količine elektrolitov ter zahtevnejše sestavine kot so npr. rastlinski izvlečki ali proteini in njihovi derivati.
 
Formuliranje
Methyl glucose sesquistearate je neionski emulgator z vrednostjo HLB 12 (več o HLB v eni od prihodnjih objav). Primeren je za izdelavo emulzij tipa olje v vodi (O/V). Z njim lahko izdelamo kompaktne kreme in tudi losjone ali mleka za telo. Spada med lipidne emulgatorje, zato ga dodajamo v fazo B (maščobno fazo). Za stabilizacijo emulzije nujno potrebuje stabilizatorje vodne faze (ti. zgoščevalce), za večjo stabilnost je priporočljiva tudi uporaba zgoščevalcev maščobne faze. Stabilnost emulzije je pogojena tudi s pH vrednostjo: emulgator daje stabilne emulzije v območju pH 3.5-8.5 v primeru krem in v območju pH 5.5-8.5 v primeru losjonov oziroma mleka.
 
Zahteve emulgatorja, formuliranje in postopek emulgiranja se spreminja glede na konsistenco oziroma končno viskoznost emulzije. V primeru kreme oziroma kompaktne emulzije se emulgator uporablja v količinah od 2-4%. Pri tem zahteva 20-40% maščobne faze, v maščobno fazo se poleg olj in masel štejejo tudi emulgator ter koemulgatorji ali zgoščevalci maščobne faze. Ker emulgator sam po sebi ne daje viskoznih emulzij, moramo za doseganje kompaktne kreme dodati tudi zgoščevalce maščobne faze kot npr. cetilni alkohol, cetearilni alkohol, gliceril stearat, cetil palmitat itd. Zgoščevalce maščobne faze dodajamo v količinah od 2-7%, pri čemer se moramo zavedati, da le-ti močno vplivajo na mazljivost kreme in na občutek lahkosti na koži. S povečanjem količine stabilizatorjev vodne faze (ksantan gumi ali drugi) lahko primerno zmanjšamo količino zgoščevalcev maščobne faze in izboljšamo reološke značilnosti emulzije.
 
V primeru losjona ali mleka se emulgator uporablja v količinah od 2-3%, pri čemer je njegova zahteva po maščobni fazi od 15-25%. Tudi v tem primeru se v maščobno fazo poleg olj in masel štejejo tudi emulgator in zgoščevalci maščobne faze. Za izdelavo mleka ali losjona je nujno potrebna uporaba stabilizatorja vodne faze in manjša količina zgoščevalcev maščobne faze - do 3%.
 
Uporaba 
Ker je methyl glucose sesquistearate voskast emulgator, ga moramo za izdelavo emulzije segreti. Kot smo videli v objavi Emulzija v praksi, moramo ločeno segrevati fazo A in fazo B. Šele ko obe fazi dosežeta želeno temperaturo, ju združimo.
 
V primeru, da izdelujemo emulzijo z nižjo vsebnostjo vode (kompaktne kreme), moramo fazi A in B ločeno segreti na 65º Celzija. Ko dosežemo temperaturo, fazi združimo tako, da fazo B (maščobno fazo) vlijemo v fazo A, nato pa s paličnim mešalnikom dobro premešamo, dokler ne dosežemo bele, homogene emulzije.
 
Pri mešanju s paličnim mešalnikom moramo biti pozorni, da ne vmešamo preveč zraku v emulzijo. Zrak ustvari penasto kremo, ki je vse prej kot lepa na pogled (čez čas izgleda kot sesirjena skuta), poleg tega pa količina vtepenega zraku vpliva tudi na stabilnost emulzije.
 
Če izdelujemo emulzijo z nekoliko večjo vsebnostjo vode (mleka ali losjoni), moramo fazi ločeno segrevati do 80º Celzija. Ko dosežemo temperaturo, fazi združimo tako, da fazo B vlijemo v fazo A. Nato pa s paličnim mešalnikom mešamo, dokler se ne ustvari bela, homogena emulzija.
 
Emulzijo nato pustimo, da se ohladi, pri čemer moramo med ohlajanjem neprestano mešati. Ko temperatura emulzije pade pod 40º Celzija, lahko dodamo fazo C. Nazadnje seveda preverimo pH in ga po potrebi popravimo.

7 komentarjev:

  1. Zdravo Tončika :),

    mene pa zanima, če mogoče veste, kako je z emulgatorjem NF-E wax, ali je varen za uporabo ali ne? Nikjer nisem zasledila, da je dovoljen v Ecocert kozmetiki tako, da ne vem ali ga naj uporabim ali ne?

    Lep pozdrav

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Pozdravljeni,

      emulgirajoči vosek Emulsifying NF wax je sestavljen iz cetearilnega alkohola in polisorbata 60 (INCI: cetearyl alcohol (and) polysorbate 60). Vsi polisorbati so pridobljeni s postopkom etoksilacije, zato so v naravni kozmetiki prepovedani. Svetujem vam, da vsakokrat, ko kupite neko sestavino, pri kateri niso jasno zapisane sestavine po uradni INCI nomenklaturi, prodajalca vprašate po varnostnih in tehničnih specifikacijah ter INCI sestavinah.

      Izbira o uporabi je vsekakor vaša, odvisno od tega, kaj želite izdelovati in katere sestavine uporabljati.

      Lep pozdrav
      toncika

      Izbriši
  2. Zdravo,

    zahvaljujem se vam za odgovor. Se bom naslednjič bolj pozanimala pred nakupom-za kremo sem ga hotela uporabiti, vendar bom sedaj razmislila o njegovi uporabi. Povprašala bom za kaj bolj naravnega.

    LP

    OdgovoriIzbriši
  3. Lepo pozdravljeni

    Lepo se vam zahvaljujem za odlicno stran in vaso pripravljenost in potrpezljivost, da z nami delite vase znanje.

    Zelim pomoc pri formuliranju kompaktne kreme za suho do zelo suho kozo.

    Shea - makadamija krema

    100 g, 30% mascobe

    faze A
    do 100% voda
    5 glycerin
    0,4 ksantam

    faza B
    3 emulsan II
    2 cetilni alcohol
    7 olivno olje
    7 makadamija olje
    3 Shea maslo
    3 rizevo olje
    2 olje psenicnih otrobov
    2 avokadin

    C faza
    1 vitamin E
    2 hialuron 2,5% raztopina
    1 kolagen 1% ig
    0,6 cosgard
    qs eter. olje

    Segrevanje na 65 stopinj, v mascobno fazo dam tudi avokadin, ki ga preje segrejjem in dobro premesam z malo olivnega olja. Prvic bom delala s tem emulgatorjem prav tako s kolagenom in avokadinom.

    Se zahvaljujem za odgovor

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Živjo,

      emulsan II je methyl glucose sesquistearate? Prosim vas, da uporabljate njegovo pravo (mednarodno kemijsko) ime, ne komercialnega imena oz. da vsaj zraven dopišete INCI. Prodajalci namreč pogosto radi poimenejujejo malo tako in malo drugače, kot jim pač fantazija veli, potem pa se pri formuliranju znajdemo v težavah :)

      Formula je OK, morda je malček preveč ksantana. Takšna količina ksantana bo morda naredila kremo malček "smrkavo" (kaj to pomeni, si poglejte v objavi o ksantanu), hkrati pa bo zaradi večje količine glicerola in natrijevega hialuronata krema precej "potila" kožo. Če imate zares močno suho kožo bo pa načeloma brez težav. Drugače pa je krema v celoti kar dobro sestavljena. Olje pšeničnih kalčkov pomaknite v C fazo (je namreč toplotno občutljivo), ne pozabite seveda preveriti pH (to pri VSAKI formulaciji tudi zapišite) in po potrebi popraviti.

      Lp

      Izbriši
  4. Hvala za odgovor, emulgator je methyl glucose sesquistearate, kremo sem ze naredila, mogoce je za piko " smrkava" ,"pudingasta". Naslednjic zmanjsam kolicino ksantama na 0,3, morda tudi glycerola na 4 Ali 4,5,
    Poiskusi nekaj veljajo :))
    Olje psenicnih kalckov je sel v C fazo, ph je bil 5
    Lep pozdrav

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Super, me veseli! Vsak poskus nekaj velja, še največ veljajo tisti, iz katerih se nekaj naučimo.

      Naslednja emulzija bo boljša, tista potem pa spet boljša, samo tako naprej :)

      Lp

      Izbriši